Εικονική περιήγηση στο πείραμα CMS του CERN!

Η αλήθεια είναι ότι ο σεισμός έφερε τα πάνω κάτω τις τελευταίες μέρες της σχολικής χρονιάς στο σχολείο μας. Έτσι η  προγραμματισμένη εικονική περιήγηση στο CERN δυστυχώς δεν μπόρεσε να έχει απαρτία όμως κάποιοι εκπαιδευτικοί και μαθητές είχαν την ευκαιρία να συνδεθούν απευθείας με τον ανιχνευτή CMS και με ξεναγό τον Άγγελο Αλεξόπουλο να κατέβουν 100 μέτρα κάτω από τη γη,  να μάθουν πώς επιταχύνονται και στη συνέχεια συγκρούονται τα πρωτόνια, πώς ανακαλύφθηκε το σωματίδιο Χιγκς και με ποιο τρόπο επιβεβαιώνεται το Καθιερωμένο Πρότυπο της Φυσικής! Στη συνέχεια επικοινωνήσαμε με τους μαθητές και τους εκπαιδευτικούς των άλλων σχολείων που συμμετείχαν στο πρόγραμμα  “Playing with Protons” και παρουσιάσαμε δείγμα από τις δράσεις μας.  Στην παρέα μας είχαμε και την υπέυθυνη Σχολικών Δραστηριοτήτων κυρία Ανατολή Βροχαρίδου, η οποία μας βοηθά στη διάχυση του προγράμματος μας στην εκπαιδευτική κοινότητα.