Επίσκεψη στο Γυμνάσιο και το Πανεπιστήμιο

Την προηγούμενη βδομάδα επισκεφθήκαμε το 4ο Γυμνάσιο Χίου ώστε να γνωρίσουν οι μαθητές και οι μαθήτριες τον επόμενο σταθμό της σχολικής τους ζωής. Είναι ένα μεγάλο σχολείο με πολλά χρώματα και διακοσμημένο με τις όμορφες εικαστικές δημιουργίες των μαθητών που φοιτούν εκεί. Η διευθύντρια του Γυμνασίου μίλησε αναλυτικά στα παιδιά για τον τρόπο λειτουργίας του σχολείου και έλυσε κάθε απορία τους ώστε η μετάβασή τους εκεί να γίνει ευκολότερη.

Στη συνέχεια οι μαθητές και οι μαθήτριες επισκέφθηκαν και το Πανεπιστήμιο Αιγαίου ώστε να έρθουν σε επαφή και με την τριτοβάθμια εκπαίδευση. Εκεί η ξενάγησή τους έγινε από την υπεύθυνη των Δημοσίων Σχέσεων του Πανεπιστημίου, κυρία Ισαβέλλα Μπουρνιά. Τα παιδιά μπήκαν στις αίθουσες μαθημάτων, ξεναγηθήκαν στη βιβλιοθήκη και το αμφιθέατρο του Πανεπιστημίου και ενημερώθηκαν για τα προγράμματα σπουδών, τις παροχές, τις εκδηλώσεις καθώς και τις ευκαιρίες που παρέχονται στους φοιτητές μέσω των ευρωπαϊκών προγραμμάτων.