Επιστημονική Φαντασία

Το ηλιακό μας σύστημα!

Το εκπαιδευτικό πρόγραμμα  “Playing with Protons” (οργανώνεται από το πείραμα CMS -Compact Muon Solenoid- Ευρωπαϊκός Οργανισμός Πυρηνικής Φυσικής (CERN) και έχει την υποστήριξη του ευρωπαϊκού έργου CREATIONS το οποίο χρηματοδοτείται στο πλαίσιο του προγράμματος Ηorizon 2020), συνεχίζεται για 2η χρονιά στο σχολείο μας στη Στ’ τάξη, με τίτλο “Επιστημονική Φαντασία”.

Σκοπό έχει να βοηθήσει τα παιδιά να αποκτήσουν ενεργό ρόλο στην εκπαιδευτική διαδικασία μέσα από βιωματικές δραστηριότητες. Όλοι οι μαθητές και οι μαθήτριες, διαφορετικών γνωστικών  υποβάθρων, θα έρθουν σε επαφή με επιστημονικές έννοιες στο πεδίο της αστρονομίας, της κοσμολογίας και της σωματιδιακής  φυσικής, θα ανακαλύψουν τα επιτεύγματα της επιστήμης και θα εξερευνήσουν τα μυστήρια του διαστήματος. Οι πρώτες δράσεις υλοποιήθηκαν και συνεχίζουμε!