Επίσκεψη της Α’ τάξης στο Μουσείο Ιστορίας της Εκπαίδευσης

Οι μαθητές και οι μαθήτριες της Α’ τάξης του σχολείου μας μαζί με τη δασκάλα τους κυρία Ευγενία Καβουριά, επισκέφθηκαν το Μουσείο Ιστορίας της Εκπαίδευσης και παρακολούθησαν το εκπαιδευτικό πρόγραμμα “Στο μουσείο πάμε, την Άννα και τον Μίμη συναντάμε”. Το Μουσείο αυτό, το οποίο τελεί υπό την αιγίδα της Διεύθυνσης Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Χίου, στεγάζεται στο Βούρειο Δημοτικό Σχολείο Λιβαδίων Χίου και ιδρύθηκε και δημιουργήθηκε από το δάσκαλο κ. Λουκά Αμπελιώτη, ο οποίος ξεκίνησε την υλοποίηση της ιδέας από το σχολικό έτος 1995–1996 συγκεντρώνοντας κατάλληλο υλικό. Τα παιδιά της Α’ τάξης ξεναγήθηκαν στους χώρους τους μουσείου και υλοποίησαν δραστηριότητες όπως ακριβώς έκαναν οι μαθητές παλαιότερων χρόνων. Ήταν μια ενδιαφέρουσα και διασκεδαστική εμπειρία!