Πανελλήνια Ημέρα Αθλητισμού

Το Υπουργείο Πολιτισμού, Παιδείας και Θρησκευμάτων, αναγνωρίζοντας την «παρεμβατική δυναμική» του Σχολικού Αθλητισμού, της Άθλησης και της Δια Βίου Άσκησης στην ισόρροπη ψυχοκινητική ανάπτυξη του μαθητικού πληθυσμού της χώρας, θεσμοθέτησε ως Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού, την πρώτη Δευτέρα του Οκτωβρίου κάθε σχολικού έτους.

Η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού γιορτάστηκε στο σχολείο μας στις 5 Οκτωβρίου. Όλες οι τάξεις συμμετείχαν σε ομαδικές δραστηριότητες: Σκυταλοδρομίες, μπάσκετ, βόλευ, χορός καθώς και εικαστικές θεματικές δημιουργίες. Προσπαθήσαμε να συνεργαστούμε αρμονικά και χαρήκαμε για τη συμμετοχή μας ανεξάρτητα από το αποτέλεσμα!

Το καλύτερο όμως ήταν ότι μας δόθηκε η ευκαιρία να παίξουμε επιτραπέζια αντισφαίριση με τη βοήθεια του συλλόγου «Φάρου» και των προπονητών. Η αλήθεια είναι ότι ήταν δυσκολότερο από ότι φανταζόμασταν αλλά το διασκεδάσαμε πολύ!