Συμμετοχή μαθήτριας σε τελετή βράβευσης στις Βρυξέλλες

Η μαθήτρια της Στ’ τάξης Μαριαρένια Σφήκα ταξίδεψε στις Βρυξέλλες και εκπροσώπησε το σχολείο μας συμμετέχοντας στην εκδήλωση για την τελετή βράβευσης του έργου “Flamingos in Danger”, που διακρίθηκε ανάμεσα από άλλα έργα στο πλαίσιο του ευρωπαϊκού διαγωνισμού ζωγραφικής “Leonardo4ChildrenAward” με θέμα την κλιματική αλλαγή, την ισότητα και τη βιωσιμότητα.

Το έργο δημιουργήθηκε από τις μαθήτριες της Στ’ τάξης του σχολείου μας Μαριαρένια Σφήκα και Κυριακή Μαρή καθώς και άλλους μαθητές/τριες από ελληνικά σχολεία συνεργασίας από τον Πειραιά, την Ηλιούπολη, το Κερατσίνι, τη Λαμία και το Κάτω Νευροκόπι για το Ευρωπαϊκό Πρόγραμμα Leonardo for Children 2024. Η εκδήλωση πραγματοποιήθηκε στο Ιταλικό Πολιτιστικό Ινστιτούτο των Βρυξελλών, όπου έγινε η απονομή και τα παιδιά έστειλαν το δικό τους μήνυμα για την προστασία του περιβάλλοντος.

Θερμά συγχαρητήρια στις μαθήτριές μας!