Εκπαιδευτικό ταξίδι στην Αγγλία

Στο πλαίσιο του Ευρωπαϊκού μας προγράμματος Erasmus+ “Inclusive learning for Students”, μαθητές και μαθήτριες του σχολείου μας ταξίδεψαν την προηγούμενη εβδομάδα στην Αγγλία και φιλοξενήθηκαν σε σπίτια Άγγλων μαθητών, γνωρίζοντας έτσι τον πολιτισμό, την εκπαίδευση και τον τρόπο ζωής τους. Συγκεκριμένα συμμετείχαν οι μαθήτριες Κωνσταντίνα Μαυρούλη, Μαρίνα Παπά και Κωνσταντίνα Σέργη και ο μαθητής Γιώργος Σουρές. Τα παιδιά συνόδεψαν οι εκπαιδευτικοί του σχολείου μας  κα. Στέλλα Φραγκούλη και κα. Θεοδοσία Τσατσαρώνη.

Το πρόγραμμα διαμορφώθηκε από τη χώρα φιλοξενίας και περιλάμβανε  ενδιαφέρουσες δραστηριότητες και παρακολούθηση μαθημάτων στο αγγλικό σχολείο «Kingsmoor Academy». Στις  εκπαιδευτικές συναντήσεις των εκπαιδευτικών παρουσιάστηκε και αξιολογήθηκε η στρατηγική ένταξης  «Cooperative Learning»  που είχε εφαρμοστεί στις τάξεις. Συγκεκριμένα, οι μαθητές και οι μαθήτριες του σχολείου μας δούλεψαν ομαδοσυνεργατικά και επιμελήθηκαν ένα μέρος του περιοδικού Εράσμους+ και επίσης δημιούργησαν ένα βίντεο στο οποίο περιγράφονται όλες οι στρατηγικές του προγράμματος “Inclusive Learning for Students”.