Λούνα Παρκ ανακύκλωσης!

Τα παιδιά της Γ’ τάξης με τις δασκάλες τους συμμετείχαν στο Λούνα Παρκ Ανακύκλωσης, μια συνεργασία της Α/θμιας Εκπ/σης Χίου και της ΔΙΑΝΟΧ με την Ελληνική Εταιρεία Αξιοποίησης της Ανακύκλωσης που πραγματοποιήθηκε την Πέμπτη 9 Μαΐου στην πλατεία Βουνακίου της πόλης της Χίου.

Οι μαθητές και μαθήτριες έπαιξαν μπόουλινγκ, έφτιαξαν παζλ, έριξαν βολές και κέρδισαν πόντους γεμίζοντας τους κάδους ανακύκλωσης με κατάλληλα υλικά.

Συνεργάστηκαν και καθάρισαν, ”ψαρεύοντας”, τη θάλασσα από σκουπίδια, ακόνισαν τη μνήμη τους με παιχνίδι μνήμης και δοκίμασαν την τύχη τους στο φιδάκι της ανακύκλωσης.

Γεμάτοι ενέργεια, γνώσεις, χαρά αλλά και αναμνηστικά δωράκια (μπαλόνι και τσαντάκι ώμου) επιστρέψαμε στο σχολείο ενθουσιασμένοι και χαρούμενοι.

υγ. Στο δρόμο προς την πλατεία Βουνακίου σταματήσαμε στον Παγχιακό Σύλλογο ΑΜΕΑ για να αφήσουμε τα καπάκια που συλλέγαμε όλη της χρονιά. Εκεί μας υποδέχθηκαν μέλη του προσωπικού και είχαμε μία ολιγόλεπτη συνομιλία.