Λειτουργία πλατφόρμας ψυχοκοινωνικής υποστήριξης εκπαιδευτικών, γονέων και μαθητών στην Περιφερειακή Διεύθυνση Εκπαίδευσης Βορείου Αιγαίου

Σύμφωνα με ενημέρωση που είχαμε από την Περιφερειακή Δ/νση Α/θμιας και Β/θμιας Εκπ/σης Β. Αιγαίου:

” Η Περιφερειακή Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Βορείου Αιγαίου προχώρησε στη δημιουργία και έναρξη λειτουργίας προγράμματος , το οποίο έχει ως σκοπό να υποστηρίξει εκπαιδευτικούς, γονείς και μαθητές που βιώνουν, όπως όλοι, αλλαγές στη καθημερινή ζωή τους. Η δράση επικουρείται από μια κεντρική επιστημονική επιτροπή με έδρα την Π.Δ.Ε. και διακτινωμένες επιστημονικές ομάδες υποστήριξης, που εδρεύουν και δραστηριοποιούνται στις περιοχές αρμοδιότητας και ειδικότερα σε Λέσβο, Λήμνο, Χίο και Σάμο-Ικαρία.

Η επικοινωνία των  ατόμων που επιθυμούν να μιλήσουν, ανώνυμα ή επώνυμα,  με τους ειδικούς επιστήμονες θα πραγματοποιείται διαμέσου ειδικής διαδικτυακής  πλατφόρμας που έχει ενεργοποιηθεί αποκλειστικά για το σκοπό αυτό στο σύνδεσμο:

http://vaigaiou.pde.sch.gr/2pekes/health/ ”.

Από τη Δ/νση του 3ου Δ.Σ. Χίου