Παρουσίαση του προγράμματος “Meet my Friends” στις επιμορφωτικές συναντήσεις εκπαιδευτικών

Στο πλαίσιο των ενημερωτικών/ επιμορφωτικών συναντήσεων για την “Ανάδειξη και Διάχυση Καλών Πρακτικών Δημοτικών Σχολείων Χίου & Σάμου, Σχ.Έτους 2023-2024”, που οργανώθηκε από τους Συμβούλους Εκπαίδευσης ΠΕ70 (Δασκάλων) του 2ου ΠΕ.Κ.Ε.Σ. Β. Αιγαίου, η εκπαιδευτικός της αγγλικής γλώσσας κυρία Βίκυ Μαλτέζα με τη συνεργάτιδα εκπαιδευτικό αγγλικής γλώσσας του 6ου Δημοτικού Σχολείου Χίου κυρία Ράνια Χιωτίνη, παρουσίασαν το πρόγραμμα “Meet my friends” στους εκπαιδευτικούς πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης, ως παράδειγμα καλής πρακτικής.

Οι εκπαιδευτικοί, μέσα από την παρουσίασή τους, ανέδειξαν τα σημαντικότερα σημεία του προγράμματος με εστίαση στις βιωματικές δραστηριότητες που έδωσαν κίνητρα στα παιδιά των σχολείων συνεργασίας και ανέπτυξαν το ενδιαφέρον τους για την χρήση των αγγλικών στην καθημερινότητά τους.

Προϊόντα της επωφελούς αυτής συνεργασίας είναι το ηλεκτρονικό βιβλίο καθώς και η παρουσίαση στους αντίστοιχους συνδέσμους.