Πεζοπορία στο μονοπάτι Φα- Λιθί

Την Πέμπτη 18 Απριλίου 2024, οι μαθητές και οι μαθήτριες των μεγάλων τάξεων του σχολείου μας με  τις εκπαιδευτικούς τους, είχαν την ευκαιρία να περπατήσουν στο μονοπάτι που ξεκινάει από την κοιλάδα Φα και καταλήγει στην παραλία του Λιθίου, μήκους 4.500 μ. Τα παιδιά είχαν προετοιμαστεί κατάλληλα και είχαν ενημερωθεί για τους βασικούς κανόνες της πεζοπορίας ώστε να περπατήσουν με ασφάλεια και με σεβασμό στη φύση.

Στη διάρκεια της διαδρομής είχαν την ευκαιρία  να παρατηρήσουν τη χλωρίδα και τη πανίδα του φυσικού περιβάλλοντος,  να μετρήσουν τα καλύβια και τις βίγλες που συναντούσαν και να αγναντέψουν την υπέροχη θέα στη θάλασσα του μονοπατιού.

Μετά από 2 ώρες πεζοπορίας, έφτασαν στον προορισμό τους περνώντας από το χωριό Λιθί και απόλαυσαν ελεύθερο χρόνο στην όμορφη ακρογιαλιά. Ευχαριστούμε τον συνοδό μας- μέλος της ομάδας Chios Hiking για τις πληροφορίες και την καθοδήγηση που μας προσέφερε καθ’ όλη τη διάρκεια της διαδρομής.