Έναρξη προγράμματος Erasmus+”Footsteps for Changing Lifestyle”

Τον Μάιο ξεκίνησε στο σχολείο μας το ευρωπαϊκό πρόγραμμα Erasmus+ KA210 “Footsteps for changing lifestyle” με συνεργαζόμενα σχολεία από τον Πειραιά, την Ιταλία και τη Φινλανδία. Το πρόγραμμα αυτό θα προσεγγίσει τις έννοιες της βιωσιμότητας και της αειφορίας και θα ενθαρρύνει τους/τις  μαθητές/τριες να υιοθετήσουν καλές συνήθειες και να κάνουν μικρά βήματα ώστε να αλλάξουν τρόπο και στάσεις ζωής καθώς θα έρθουν σε επαφή με το φυσικό περιβάλλον και κάνοντας σωστή χρήση της τεχνολογίας.

Η πρώτη συνάντηση των εταίρων έγινε διαδικτυακά από τις 13 μέχρι τις 17 Μάϊου 2024. Μαθητές/τριες και εκπαιδευτικοί είχαν την ευκαιρία να γνωριστούν και να συμμετέχουν σε συνεργατικές δραστηριότητες που είχε οργανώσει το 32ο Δημοτικό Σχολείο Πειραιά. Η επόμενη συνάντηση θα γίνει στην Ιταλία και τον Οκτώβριο 2024 θα έχουμε τη χαρά να υποδεχτούμε στο σχολείο μας τους συνεργάτες μας σε μια πολιτιστική εβδομάδα πλούσια σε εκπαιδευτικές δράσεις για μικρούς και μεγάλους.