Μαγαζάκι κυκλικής οικονομίας

Σε μια προσπάθεια καλλιέργειας μιας νοοτροπίας αειφορίας και οικολογικής ευαισθησίας στους μαθητές/τριες μας, κάθε χρόνο υλοποιούνται εκπαιδευτικές δράσεις στις τάξεις στο πλαίσιο της περιβαλλοντικής εκπαίδευσης και των εργαστηρίων δεξιοτήτων. Τις δράσεις αυτές, έρχεται να πλαισιώσει η μικρή αγορά ειδών δεύτερης χρήσης που οργανώνεται τα τελευταία χρόνια στο σχολείο μας από την εκπαιδευτικό κυρία Βίκυ Μαλτέζα. Φέτος, χάρη στις δωρεές γονέων και εκπαιδευτικών, υπήρχε διαθεσιμότητα προς πώληση σε συμβολικές τιμές (με ανώτερη τα 2 ευρώ) μεταχειρισμένων  ρούχων, παπουτσιών, μικροαντικειμένων και διακοσμητικών. Οι μαθητές/τριες και φέτος υποστήριξαν αυτή την πρωτοβουλία αφήνοντας έσοδα για λογαριασμό του ταμείου του σχολείου μας. Ευχαριστούμε όσους συνετέλεσαν σε αυτή τη σημαντική προσπάθεια έμπρακτης εφαρμογής της κυκλικής οικονομίας!